Tetőtérbeépítés a Nagymező utcában
Budapest, Terézváros, Nagymező utca 52 - műemlék épület tetőtérbeépítése, 2016
Lépték: nettó 800 m2
Beruházó: Immodream
A Nagymező utca 52. számú lakópület 1887-1888-ban épült, Kéler Napóleon építész és építőmester tervei alapján, valamint kivitelezésében. A Nagymező utcára jellemzően zártsorú beépítésű, teljesen alápincézett, földszint + 3 emeletes, négy légudvaros, téglalap alaprajzú lakóház. A historizáló stílusú épület utcai szárnya nyeregtetővel, udvari szárnyai félnyeregtetővel fedettek. Bérháznak épült, földszinten üzletekkel. 2005-től műemléki védettséget élvez, Budapest világörökségi területén található. Az épület igen magas építészeti minőséget képvisel mind tervezési, mind kivitelezési szempontból. A ház megmaradt eredeti állapotában, a hosszú évtizedek alatt nem történt rajta jelentős átalakítás. Az épület reprezentatív kapualja, főlépcsőháza mellett külön említésre méltó a földszinti közlekedő szoborfülkéjében álló, antikizáló öltözetű női szobor a mellette álló kisfiúval. A ház azonban komplett, szakszerű felújításra szorul. A ház építéskori nívója miatt elsődleges szempont volt, hogy az értékeit felleljük és megőrizzük, a bővítésben és felújításban is ezt az építészeti, építési minőséget tartsuk. Ezért egy olyan tetőteret terveztünk rá, ami önálló, de mégis a meglévő épületből és környezetéből indul ki.
Merleau-Ponty érzékelés központú fenomenológiája, valamint Christian Norberg-Schulz egzisztenciális térfelfogása segítette a koncepció kidolgozását. Ez arra hívja fel a figyelmünket, hogy a fizikai és észlelt téren kívül a megélt és megismert tér a geometrikus térre rárakódik, mint plusz tartalom. Ebben a kontextusban ez a ház, megismerve egy ritkán látott részletgazdagságot és titokzatosságot mutat, egy gondolatnak a következetes végigvitelét, ezért ezt a gondolatot folytattuk, a lépcsőházban felvett fonalon haladtunk tovább. A Kéler Napóleon által elkezdett rendkívül innovatív és kísérletező, újító szándékú hozzáállás az, ami ezen a helyen követendő.
A bővítés az épület horizontális architektúráját folytatja modern formában, ami optikailag is kedvező, főleg az udvar számára. A Nagymező utca felé a bővítés és beépítés nem érzékelhető. A felületen csak bevágott terasz jelenik meg, illetve bevilágító ablakok, meghagyva az eredeti homogén tetősíkot. Az eredeti párkányt rekonstruáljuk. A belsőben, a lépcsőházban talált díszítőfestésből inspirálódva, az ottani geometrikus formák felszaladnak a tetőre. A festés a bővítés szintjein is folytatódik, de egy modernebb formában, monokróm színnel, ez az udvari homlokzatra is kifut, a tetőn pedig architektonikussá válik.
A bővítést úgy terveztük, hogy a lehető legtöbb faszerkezet megtartása megoldható legyen, ezek alapján az utcai főtraktusban és az egyik szárnyon megmaradnak az eredeti ácsolt főállások, létrejön egy régi és új elemekből építkező tér. Az új tető a tűzvédelmi követelmények miatt önálló szerkezettel épül. A meglévő épület udvari homlokzata akkor nem sérül, ha a teljes udvari párkánnyal és üvegtetővel megmarad, ezért a 4. emeleti folyosót a tető bevágásában alakítottuk ki. A teljes tetőt ezen folyosóhoz hasonló nyiladékok jellemzik, melyek valahol nyílásként, valahol teraszként, valahol gépészeti rácsként jelennek meg. A horizontális karakterű tető segít abban is, hogy a meglévő függőfolyosókról a ráépítés ne legyen túl nagy. A déli oldalról a meglévő tűzfal magasságát megtartottuk, ott csak galériás lakásokat alakítottunk ki, így az udvar benapozása sem romlik. Az északi és nyugati oldalon tetőteraszokat hoztunk létre, ahonnan élvezni lehet a páratlan panorámát.
Jelenlegi állapot:
Az eredeti tervek (forrás: Budapest Főváros Levéltára)
A mi terveink:
Az utca és az udvar szintjéről a beépítés nem érzékelhető: