Családi ház a Gerecsében
2012-ben, egy kora tavaszi napon mutatta meg a tulajdonos mogyorósbányai telkét, mint álmai otthonának helyszínét. Mi pedig úgy láttuk, ez álmaink tervezési helyszíne is egyben: a falu és az erdő határán, 7000 négyzetméteren, kilátással a Dunára és az esztergomi bazilikára.
Mogyorósbánya egy rendezett zsáktelepülés a Gerecse lábánál, festői környezetben. Bár az elmúlt évtizedekben sokféle ház épült, a falusias egység mégis megmaradt. Célunk volt, hogy olyan épületet tervezzünk, ami ennek az arculatnak szerves részét képezi. Léptékében és megjelenésében is falusias, ugyanakkor kortárs építészeti alkotás legyen.
A tájba való illeszkedés volt a másik fő szempont. A szabálytalan alakú és domborzatú, jellemzően az észak-keleti irányba lejtő telek sokszínű: egy része ligetes, más része erdős-cserjés terület, egyik pontján elmerengünk a kilátásban, élvezzük az elénk terülő látványt, máshol szívesen elbújunk a fák közé. Ezeket az egyéni adottságokat vettük figyelembe az épületek helyének kijelölésénél, tömegüket pedig a domborzat vonalaira illesztettük. Az épített elemeket egy út fűzi össze, mely részt vesz azok térszervezésében is. A családi házat ez az út két, törtvonalú, kis fesztávolságú nyeregtetős tömegre osztja, kétirányú megközelítést biztosítva.
A ház ablakai nemcsak építészeti, hanem belsőépítészeti elemek is - valamennyi ablak rendelkezik másodlagos funkcióval. Ahogy a telken belül az épületek helyeit, úgy az épületen belül az egyes tevékenységek helyeit is kitapasztaltuk: a füves terület irányába néző nappali ablak az olvasósarok lett, a völgy felé tájolt fürdő ablakába a mosdó került, a hálószobák ablakai az erdős rész felé néző íróasztalok.
A táj és az épület szoros kapcsolata miatt a környezet is ezzel összhangban áll: a művi elem, a ház, fokozatosan finomodik, a burkolatok, a telepített cserjék és virágok fokozatosan váltanak át az eredeti növénytakaróra és domborzatra.
2016-ban elnyerte az „Év Háza Komárom Esztergom Megyében” díjat.
A házat Weninger Klárával terveztük.